گرگان-افسران

فریاد سکوت

آیا می دانید که:

1)در گرگان :اوّلین لوله کشی آب در سال 1331 شمسی انجام گرفت.

2) در گرگان :اوّلین خیابان اصلی در سال 1311شمسی احداث و پهلوی نام گرفت که مدت ساخت آن سه سال به طول انجامید. 3) در گرگان :اوّلین تاکی در سال 1335 مورد استفاده قرار گرفت این تاکسی ها 4 دستگاه و از نوع واکسال فرانسوی بودند.  4) در گرگان :اوّلین تلفن در سال1305 شمسی دایر گردید.   


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت 1:4  توسط i dont know  | 

دیوار تاریخی گرگان

یکی از معروفترین آثار تاریخی استان گلستان می باشد که به نام های سدّ اسکندر،سدّ انوشیروان،سدّ فیروز،قزل آلان(مار سرخ)در طی دوره های مختلف شهرت یافت.دیوار تاریخی گرگان از شرق خزر در ناحیه گمیشان شروع و پس از گذر از شمال آق قلا و گنبد به طرف شرق ادامه داشته و در کوه های پیش کمر محو می گردد.طول دیوار بیش از 255کیلومتر است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۰ساعت 2:37  توسط i dont know  | 

موسس قاجاریه

   آقا محمدخان قاجار مرد نامدار تاریخ ایران در شهر استراباد متولد شد

در سن 11 سالگی در حالی که چهره ای به غایت زیبا و جذاب داشت به دستور عادلشاه از بستگان محمود افغان

عقیم و خواجه شد لیکن در آن دوران که خواجه گان با تنی فربه نهایتا به عنوان محرم شاهان گوشه نشین حرمسراها بودند

با تلاش بسیار و زیرکی فراوان از اسارت زندیه گریخت و با حضور در گرگان امروزی و جمع آوری سپاهی از میان طایفه خود و هم ولایتی هایش در استراباد ،

توانست در روزهایی که در هر گوشه ای از ایران پادشاهی داعیه حکومت داشت به ضرب شمشیر امنیت و اقتدار را در این سرزمین برقرار و نیز بسیاری از سرزمین های از دست رفته ایران را به دامان وطن برگرداند.

هر چند که مورخی غیر ایرانی همچون ژان گور فرانسوی در کتاب خواجه تاجدار تصویری کاملا مثبت از پادشاه زاده گرگان آقا محمدخان به تصویر کشیده است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم شهریور ۱۳۹۰ساعت 23:11  توسط i dont know  |